(SOLVED)Web sitenizde kritik bir hata oluştu. (A critical error has occurred on your website.)

WordPress sayfanızda bir eklenti veya temanızı güncllerken karşılaşabileceğiniz bir hatadan ve çözümünden bahsedeceğiz. Hatamız tam olara karşınıza çıkacak.

Web sitenizde kritik bir hata oluştu.

WordPress’te hata ayıklama hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 – Çözüm için cPanel’e erişebiliyor olmalısınız.

2 – Sitemizin ana dizinin de wp-config.php dosyasını buluyoruz ve açıyoruz. Bu dosyayı açmanın çeşitli yolları var tabi.

Öncelikle Filezilla gibi bir FTP programı ile bağlandıktan sonra wp-config.php dosyasını indirip gerekli değişiklikleri yapıp tekrar aynı dizine yükleyebilirsiniz. İkinci seçenek hosting firmanızın sitesinden bağlandıktan sonra aynı şekilde wp-config.php dosyasını indip gerekli değişiklikleri yapıp tekrar aynı dizine yükleyebilirsiniz. Üçüncü seçenek hosting firmanızın sitesinden bağlandıktan sonra wp-config.php dosyasına sağ tıklayıp “Edit – Düzenle” tıklanıp düzenlemeler yapılabilir.

3 – Peki nedir bu düzenlemeler?

define(‘WP_DEBUG’, false); şeklinde bir satır göreceksiniz. Bu satırda false yerine true yaparsanız sitenizi tekrar yüklediğinizde bir sitenizde hata mesajı göreceksiniz.

define(‘WP_DEBUG_LOG’, true); Bu kodlarıda yukarıda yazdığımız kodların altına yapıştırırsanız siteniz içinde wp-content klasörü altında wp-content/debug.log adında bir dosya oluşturacaktır. Bu dosyayı açıp yine hatayı görebilirsiniz. Ya da www.siteadiniz.com/wp-content/debug.log adresine giderseniz söz konusu hatayı görebilirsiniz.

Tabi bu hata açık bir şekilde yazmayacak ama siz son satırlarda sitenizde yüklü olan bir eklenti ya da temanın adı geçiyorsa sorunun kaynağı belli olmuş olur.

4 – Peki hangi eklenti ya da temadan kaynaklandığını tespit ettik.Sonra?

wp-content-plugins altında eklentilerimi wp-content-themes altında temalarımız olacak. Buradan söz konusu eklenti ya da temayı adını bulduktan sonra adını değiştirip tekrar yükleme yaparsak sitemize ulaşmış olacağız.

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.