Veritabanı (Database) Nedir?

 

Veri: TDK' nın bilişim terimi karşılığı "Olgu, kavram veya komutların, iletişim, yorum ve işlem için elverişli biçimli gösterimi" olarak tanımlanıyor.

Veri Tabanı: Yine TDK sözlüğüne göre veri tabanı "Bilgisayar kullanımında çözüme erişmek için işlenebilir duruma getirilmiş bilgi ortamı" olarak tanımlanıyor.

Genel olarak veri tabanı verilerin bir düzen içinde saklanması, yönetilebilir ve güncellenebilir bir biçimde  sistematik olarak depolanmasıdır. Bu tanıma göre bir bakkal defterini de veri tabanı olarak kabul edebiliriz öyleyse. Bakkal defterinde müşterinin "Adı,Soyadı,İletişim Bilgileri ve Yaptığı Alışveriş Fiyat Listesi kaydedilir". Bunlarda bir bakkal için veri tabanının tanımında ki şartları sağlamaktadır.  Tabi burada bizi ilgilendiren bilişim terimi olarak "Veri Tabanı(Database)" olacak. Yani dijital veri saklama yöntemleri olacak.

Bilgisayar ve internet kullanıyorsanız Veri Tabanı ile sıklıkla karşılaşıyorsunuz ve kullanıyorsunuz. Herhangi bir programdaki kayıtlı bilgiler veya herhangi bir sitede gördüğünüz yazılar,makaleler,paylaşımlar, alışveriş sitelerindeki ürünler ve resimler, sosyal ağlarda veya herhangi bir sitedeki kişisel bilgileriniz, e-okul sisteminde öğrenciye ait bilgiler… Evet saymış olduğumuz tüm bu veriler bir veri tabanında tutulmaktadır.

Database
Database

AMAÇ: Veri tabanının amacı kontrol ve yönetilebilirliktir. Basit olarak bir "Telefon Rehberini" örnek verelim. Telefon rehberinde amaç kayıtlı verilere ulaşma, yeni kayıt ekleme, silme, var olan kaydı güncelleme gibi kontrolleri sağlamaktır.Bunun içinde verilerin düzenli olarak ve ilişkili bir şekilde tutulmuş olması gerekir.

FAYDALARI:

  1. Verilerin düzenli bir şekilde tutulması sağlanır.
  2. Verilerin sistematik ve ilişkisel bir şekilde tutulması veriye ulaşma noktasında bize kolaylık sağlayacağı gibi zamandan da tasarruf sağlar. Örneğin bir mağazadan alışveriş yapmış olan Müşterilere ait bilgilerin tutulduğu veri tabanından İstanbul'da ikamet edenlerin listesine basitçe ulaşabilirsiniz.
  3. Veri tekrarını ortadan kaldırılır ve bellek alanı israfını engeller.

 

Not: Makalede ki eksiklikleri ve yazım hatalarını yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.