Programlama Terimleri

Algoritmalar ile ilgili örneklere başlamadan önce bazı terimleri açıklamak gerekiyor. Bu terimlere bakalım şimdi.

Program Nedir?

Bilgisayarda bir işi yapmak için yazılmış komutlar dizisidir. Bu iş bir hesaplama olabileceği gibi, veri aktarımı da olabilir ya da yaz yazma editörü olabilir, internete bağlanma işi olabilir. Tabi bu işleri yapabilmeleri için sıralı bir komut yapısına göre programlanmış olmalılar.

Programlama Nedir?

Bir bilgisayarın veya makinenin, donanıma nasıl davranacağını, nasıl karar vermesi gerektiğini, nasıl yön vereceğini gösteren komutlar dizidir.

Değişken(Variable) Nedir?

Programlama sürecinde belli bir niceliğin, değerin depolandığı alandır. Bellek üzerinde programla ilgili verileri geçici olarak tutan alanlardır. Değişkenler kullanılmadan önce tanımlanırlar. 

Değişkene Değer Atama

Atama işlemi yaparken (←) sembolünü kullanacağız. Tanımlamış olduğumuz değişkenlere değer atama biçimleri aşağıdaki gibi olabilir.

X ← 5;

Ad ← “Ahmet”; (Atama işleminde metinsel değerleri tırnak içinde yazdığımıza dikkat edelim.)

Tel← “0111 222 33 44”; (Bu atama işleminde atanan 0111 222 33 44 değeri matematiksel bir ifade değil metinsel bir ifadedir. Üzerinde matematiksel bir işlem yapılamaz.)

Y ← X; (Burada Y değişkenine X değişkeninin değeri atanmıştır. Yukarıda X değişkeninin değeri 5 olarak atanmıştı. Y’ nin değeri de 5 olmuş oldu.)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.