Css Nedir?

Css yani 'Cascading Style Sheets' yani 'Basamaklı Stil Sayfası' HTML'in ihtiyaçlarımızı karşılamadığı noktada devreye girer. Html elementlerinin üzerinde düzenleme yapmamızı sağlar. CSS, HTML belgeleri düzenini tamamlayan bir stil dilidir.Örneğin,  yazı tipleri, renkler, kenar boşlukları, çizgiler, yükseklik, genişlik, arka plan görüntüleri, gelişmiş pozisyonları ve diğer pek çok özelliğin düzenlenmesini kapsar. HTML'den daha fazla seçenek sunuyor ve daha gelişmiş görünüyor.

HTML ile CSS Arasındaki Fark Nedir?

İkisi arasındaki farkı kısaca HTML içerik yapısı için kullanılır, CSS ise yapılandırılmış içeriği biçimlendirmek için kullanılır diye anlatabiliriz.. Bu biraz teknik olarak görünsede CSS'i araştırmaya devam ettikçe anlayacaksınız.

HTML dili ilk orataya çıktığında belli başlı etiketlere sahipti. Metin eklemek için kullanılıyordu ve başlık veya paragrafı ayırmak için farklı etiketler vardı.  Örneğin başlık ve paragrafı ayırmak için <h1> ve <p> etiketleri gibi. HTML'in popülerleşmesi ile zaman içinde bu metinleri biçimlendirme ihtiyacı doğmuştur. Bu da farklı HTML etiketlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Örneğin <font> etiketi.

Zaman içinde metin etiketlerine ek olarak <table> gibi yapı etiketleri eklendi. Bu etiketler ile sayfalarımızı düzenleyebiliyorduk ama her tarayıcıda aynı sonucu alamadığımız için sayfa yapılarımızda kaymalar olabiliyordu.

Ve sonunda CSS ortaya çıktı ve zaman içinde bütün browserlar tarafından desteklenir hale gelerek bu yapı sorununu çözdü. Aynı zamanda , belgelerin biçimlendirilmesi , site bakımı çok daha kolay hale geldi.

CSS Ne Yararlar Sağladı?

  1. Tek bir stil sayfasından pek çok belge düzenini denetlemek,
  2. Daha açık ve hasas düzen kontorlü,
  3. Farklı medya türleri için farklı düzen uygulamaları(vb ekran, baskı),
  4. Çok ileri ve gelişmiş teknikler,
  5. Sayfanın bütününde görsel tutarlılık,
  6. Tanımlanan etiketlerin tekrar yüklenmesine gerek kalmadan kullanılması dolayısıyla daha hızlı siteler,
  7. Bir özelliğin tekrar tekrar yazılmasına gerek kalmadan sayfanın tümüne uygulanması sağlandığından dolayı zaman.

Related posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.